Savjet Agencije

Predsjednika i članove Savjeta imenuje Skupština Crne Gore, na osnovu javnog konkursa.

Skupština Crne Gore 28. saziva na Petoj sjednici Prvog redovnog (proljećnjeg) zasijedanja u 2024. godini, dana 18. aprila 2024. godine, donijela je Oduku o imenovanju predsjednika i četiri člana Savjeta Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost, kojom je imenovala za predsjednika Savjeta Agencije Milana Radulovića, a za članove Savjeta Jelenu Savić, Nikolu Labovića, Dejana Jovanovića i Amera Nokića. Odluka je objavljena u Službenom listu Crne Gore broj 38/24 od 24.04.2024. godine.


Milan Radulović - predsjednik Savjeta

.

Dr Milan B. Radulović, dipl.inž.el.

Dr Milan Brankov Radulović, dipl.inž.el., je rođen 24.02.1968. godine u Nikšiću gdje je završio osnovnu i srednju školu, kao i nižu muzičku školu. Osnovne studije Elektrotehnike, smjer Elektronika, kao i postdiplomske studije na smjeru Robotika i Vještačka inteligencija je završio na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta Crne Gore u Podgorici, a doktorske studije na smjeru Arhitektura računara je završio na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Radnu karijeru je započeo kao stručni saradnik na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta Crne Gore u Podgorici gdje je asistirao na računskim i laboratorijskim vježbama iz predmeta Energetska elektronika, Robotika, Specijalna električna mjerenja i Računarske periferije i interfejsi, i uporedo završio postdiplomske studije.

Nakon toga poslovno angažovanje je nastavio u Centru informacionog sistema Univerziteta Crne Gore u Podgorici na poziciji Glavnog sistem inženjera za komunikacije. Učestvovao je u izradi velikog broja domaćih i međunarodnih projekata iz oblasti računarskih mreža i softversko/hardverskih rješenja za potrebe Univerziteta Crne Gore radeći paralelno na tekućim poslovima razvoja i održavanja softversko/hardverskog okruženja akademske mreže Crne Gore.

Dalju radnu karijeru je nastavio u Crnogorskom Telekomu A.D., u Podgorici na pozicijama RAN odnosno CORE inženjera u drugoj liniji podrške radeći na tekućim poslovima održavanja i razvoja radio i komutacionih sistema u mobilnoj i fiksnoj mreži Crnogorskog Telekoma.

Radni odnos je nastavio u preduzeću Ericsson AB Stockholm Montenegro, dio stranog društva, na poziciji Tim lidera za Voice Core odjeljenja koje radi na poslovima održavanja Voice CORE dijela fiksne i mobilne mreže za dva nacionalna operatora, Crnogorskog Telekoma i m:tel-a.

Kao honorarni asistent bio je angažovan na Višoj računarskoj školi Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore u Podgorici na predmetima Računarski hardver i Baze podataka, kao i na Fakultetu za informacione tehnologije i Fakultetu za poslovne studije Univerziteta Mediteran u Podgorici, na predmetima Osnovi objektnog programiranja, Programiranje I i Elektronsko poslovanje.

Na osnovu stručnih i naučnih referenci bio je biran na konkursima domaćih i međunarodnih institucija za naučno-istraživačku saradnju kao i na konkursima za stipendije stranih vlada ili po pozivu stranih univerziteta, za boravak na univerzitetima u Evropi, u zvanju gostujućeg istraživača na Univerzitetu Warwick u Velikoj Britaniji, Univerzitetu Granada u Španiji, Univerzitetu Siena u Italiji i Politehničkom Univerzitetu (EPFL) Lozana u Švajcarskoj.

Radio je na većem broju domaćih i međunarodnih projekata iz oblasti elektrotehnike, robotike i vještačke inteligencije, računarskih mreža, digitalnih sistema upravljanja u realnom vremenu, sistemskog i aplikativnog softvera, arhitekture računara (Chip Multiprocessor sistemi sa podrškom za spekulacije), protokola za koherenciju i spekulaciju, paralelnog programiranja, kompajlera, simulacionih okruženja za telekomunikacione sisteme i multiprocesorske sisteme itd. Objavio je više naučno-istraživačkih radova u domaćim i međunarodnim časopisima, kao i na domaćim i međunarodnim konferencijama. Član je strukovne organizacije HiPEAC (European Network of Excellence on High Performance and Embedded Architecture and Compilation).

Za postignute rezultate tokom školovanja, radne karijere i naučno-istraživačke djelatnosti je dobio više priznanja od prosvjetno-pedagoških institucija, Opštine Nikšić, preduzeća u kojima je radio, kao i od domaćih i međunarodnih naučno-istraživačkih institucija i organizacija.

Za Predsjednika Savjeta Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost je imenovan 18.04.2024. godine.

Posjeduje aktivno znanje iz engleskog, italijanskog i španskog jezika, a pasivno iz njemačkog i grčkog jezika.


Jelena Savić - članica Savjeta

.

Mr Jelena Savić

Rođena je 1.8.1985. godine u Sarajevu.

Osnovnu školu i gimnaziju završila je u Nikšiću, diplomirala i magistrirala na Elektrotehničkom fakultetu u Podgorici, smjer Elektronika, telekomunikacije i računari.

U Crnogorskom Telekomu počinje da radi 2009. godine, gdje stiče iskustvo u Sektoru za nadgledanje mreže, Sektoru za IP servise i Sektoru za komutacije mreže. Samostalno održava i administrira IP Centrex platformu.

Karijeru 2011. godine nastavlja u tadašnjem Telenoru, gdje radi u Sektoru za servise mreže, između ostalog baveći se interkonekcijom i romingom. 2013. dobija ulogu servis lidera za roming. Od 2014. godine posvećena je održavanju i unapređenju internet servisa. Kao ekspertkinja aktivno učestvuje u brojnim projektima kao što su realizacija projekta UCIDOMA u toku pandemije COVID-19, roming kao kod kuće za zemlje WB6, modernizacija jezgra mreže, integracija jezgra mreže sa okolnim sistemima, uvođenje 5G NSA, i brojnim drugim.

Za članicu Savjeta Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost imenovana je 18.4.2024. godine.


Nikola Labović - član Savjeta

мр. Никола Лабовић, рођен 22.09.1983. године у Београду.

Основну и средњу школу завршио у Беранама (дипломе Луче). Дипломирао 2007. год., магистрирао 2010. год. на Електротехничком факултету у Подгорици, као студент са највећом просјечном оцјеном.

Преко 17. година искуства у телекомуникацијама и ICT-у , у области развоја софтвера и сервиса, мобилне , кабловске мреже и OTT сервиса. Учесник у великом броју развоја и имплементације софтверских решења - платформи у телекомуникационим мрежама, у држави и окружењу. Добитник више свјетских награда на пољу развоја софтвера.

Члан Одбора директора Радио дифузног центра до 2024. године.

Ожењен, отац троје дјеце.

Dejan Jovanović - član Savjeta

Mr Dejan Jovanović , dipl.ing.el

U Titogradu je završio gimnaziju (kao djak generacije 1978 god ), i smjer elektronike na elektrotehnučkom fakultetu (1983 god). Uz mnogobrojne stručne obuke, usavršavao se na postdiplomskim studijama ETFa u Beogradu (na smjeru Digitalne telekomunikacije) i postdiplomskim studijama Ekonomskog fakulteta u Podgorici ( na smjeru Ekonomija javne uprave).

Od 1983. do 2002. god zaokružuje svoja inženjerska znanja u oblasti komutacionih i prenosnih sistema fiksnih mreža, radeći u operativnim službama Telekoma i Elektroprenosa.

2002. god prelazi u novoosnovanu Agenciju za telekomunikacije na mjesto Glavnog inžinjera za mreže i servise i svoju dalju karijeru posvećuje regulativi.

2004.god je sporazumom sa Agencije preuzet je od strane Vlade Crne Gore, za poslove Pomoćnika ministra za telekomunikacije i poštu. Učestvuje u pregovorima o članstvu u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji i Evropskoj Uniji i ostvaruje ključnu ulogu u kreiranja proisteklog zakonskog okvira za liberalizaciju tržišta pošte i telekomunikacija (donošenje kvalitativno nove Strategije sektora elektronskih komunikacija , Zakona o elektronskim komunikacijama i Zakona o poštanskim uslugama). Nakon osamostaljenja Crne Gore, igra ključnu ulogu u učlanjenju Crne Gore u medjunarodne organizacije ( ITU, UPU i CEPT), a posebno u obezbjedjivanju nacionalnih telekomunikacionih resursa i internet domena. Učestvuje u privatizaciji državnog monopoliste Telekoma i praćenju proistekle tržišne situacije kojoj se očekivala ključna uloga Agencije. Ukazuje na štetu za potrošače i razvoj konkurencije koji je uzrokovalo kašnjenje legitimnih regulatornih mjera.

 Učestvuje u medjunarodnim projektima koji se bave politikom sektora elektronskih komunikacija. Regulaciju sagledava u širem smislu, pa učestvuje i u izradi mnogih zakona koji indirektno utiču na stanje u sektorima telekomunikacija i pošte. Primjere dobrih regulatornih praksi traži kroz studijske posjete uzornim sistemima javnih uprava u mikrodržava, nalazeći rješenja za specifičnosti regulacije monopola na mikrotržištima kao i za izazove oskudnih administrativnih resursa javne uprave.

Karijeru nastavlja 2007. godine u novoosnovanom MTEL-u gdje uspostavlja sve regulatorne poslove i uspješno se suočava sa kašnjenjem regulatornih mjera koje su bile potrebne za uspješan ulazak novog mobilnog operatora . Radi na izgradnji korektnih relacija izmedju operatora i artikulaciji njihovih legitimnih zajedničkih regulatornih interesa, inicirajući osnivanje Medjuoperatorske regulatorne grupe. Nakon uspostravljanja stabilnog regulatornog ambijenta, angažovan je u službi za planiranje i razvoj mobilnih mreža.

Uporedo učestvuje u formiranju i radu Arbitražnog odbora za zaštitu potrošača pri PKCG, kao njegov prvi Predsjednik.

Objavljuje stručne radove u oblasti regulative (u zbornicima PosTel I CIGRE ). Inicira metodološko uporedjivanja efikasnosti regulacije u Crnoj Gori sa onom u državama EU ( u saradnji sa ECTA - European Competitive Telecommunications Association) što koristi kao osnovu za magistarski rad “Efikasnost regulacije elektronskih komunikacija u Crnoj Gori” 2013. god. Preporuke koje daje ovaj Rad za unapredjenje regulacije u Crnoj Gori u širem smislu, a posebno za unapredjenje efikasnosti Agencije, uglavnom su i danas aktuelne.

Od 2008 je učestvovao na svim konkursima za organe uprave Agencije. Za člana Savjeta Agencije je izabran 18.04.2024.godine, čime će zaokružiti svoju plodnu regulatornu karijeru.

Amer Nokić - član Savjeta

.

Mandat članova Savjeta traje pet godina.

Savjet odlučuje na sjednicama.

Predsjednik Savjeta saziva sjednice Savjeta, predsjedava radom Savjeta, potpisuje odluke i druga akta koja donosi Savjet Agencije, a u njegovom odsustvu zamjenjuje ga član Savjeta koga izabere Savjet.

Savjet odlučuje većinom glasova od ukupnog broja članova Savjeta.

Bliži način rada Savjeta uređuje se poslovnikom Savjeta.

U članu 181 Zakona o elektronskim komunikacijama, propisane su nadležnosti Savjeta. Savjet:

  •    donosi statut Agencije;
  •    donosi podzakonske akte u skladu sa ovim zakonom;
  •    donosi planove raspodjele radio-frekvencija;
  •    donosi plan adresiranja i plan numeracije;
  •    donosi godišnji izvještaj o radu i finansijski izvještaj Agencije;
  •    donosi godišnji plan rada i finansijski plan Agencije;
  •    imenuje i razrješava direktora;
  •    imenuje nezavisnog revizora finansijskih izvještaja Agencije;
  •    dostavlja Skupštini Crne Gore (u daljem tekstu: Skupština) godišnji izvještaj o radu i godišnji finansijski izvještaj Agencije;
  •    donosi poslovnik;
  •    donosi odluke o visini naknada koju plaćaju fizička i pravna lica;
  •    obavlja druge poslove, u skladu sa ovim zakonom, zakonom kojim se uređuje poštanska djelatnost i statutom Agencije.